ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیمار ایران بودند.

متاسفانه امید مردم و سازمان‌ها هر روز بیش‌تر از روز پیش به یاس تبدیل شد. از اولین اظهار نظرهای آقای مدیر کل، بیاناتی در بی اهمیت خواندن موضوع حفاظت از یوزپلنگ ایرانی بود. یوزی که به عنوان نماد ایران روی پیراهن ورزشکاران ما حک شد و به آن افتخار کردیم.

اما ایشان فرمودند که مسائل مهم‌تری برای حفاظت محیط زیست ایران، یه غیر از یوز وجود دارد که باید بدان‌ها پرداخته شود.

انگار محیط زیست ایران، از جزایر جدا و ناپیوسته تشکیل شده اند ومی‌توانیم برخی از جزایر را به کناری انداخته و به مهم‌ترها بپردازیم!

مهم‌ترهایی چون "آب و انتقال آن"، "تولید بذرهای دست کاری شده ژنتیکی"، "تولید تیلا پیلا" و "مجوزهای به اصطلاح توسعه" و ... .

حتی جناب دکتر کلانتری در اولین روزهای ریاست خویش از پذیرفتن نمایندگان شبکه‌های محیط زیستی کشور به دلیل "نداشتن وقت" خودداری کرد و آنان برای مذاکره درباره دغدغه‌های انتقال آب به وزارت نیرو و وزیر محترم آن مراجعه کردند.

آقای دکتر کلانتری سپس فرمودند "مملکت نباید معطل محیط زیست بماند و توسعه باید بدون مانعی ادامه یابد" و این چنین بود که از مازندران تا زاینده رود خوزستان چوب حراج به محیط زیست زده شد.

راستی آقای دکتر کلانتری آیا شما واقعا مسئولیت سازمان "حفاظت از محیط زیست" را بر عهده گرفته اید؟  شاید بهتر باشد نام سازمان را نیز تغییر دهید ("سازمان کسب مجوز برای پروژه‌های...")، تا در راستای دستورهای شما بهتر معنا دهد!!

و در ماه آذر و آخرین ماه پاییز روزی نبود که ما با پیامی تلخ از ایشان روبرو نشویم. تا بدان جا که در 20 آذر در مواجه با نمایندگان خوزستان و در مورد انتقال آب کارون، رئیس سازمان محیط زیست به آنان عتاب نمود که "شما چکاره اید" که در مورد انتقال آب استان‌تان!! نظر دهید؟

و نامه‌های تاسف و تاثر سازمان‌ها و دلسوزان این سرزمین هر روز بیش‍تر از روز پیش برای عزل دکتر کلانتری از ریاست سازمانی که باید حافظ و پشتیبان محیط زیست باشد، به انشا درآمدند.

به قول خانم دکتر شیرزادی به هنگام حمل مشعل المپیک بازی‌های زمستانی در کره: تنها چیزی را که نمی توانیم از خارج وارد کنیم، کوه‌ها و دشت‌ها، رودخانه‌ها و چشمه‌ها و در کل محیط زیست‌مان است. آقای کلانتری این نعمت ها که ودیعه ای است در دستان ما برای این نسل و آیندگان، قرار نیست به عناوین پوشالی هم‌چون "توسعه"، "پیشرفت" و ... نابود شوند.

توسعه از مسیر پایداری و حفظ محیط زیست می گذرد، اگر تاب و توان حفظ این میراث را ندارید، مشعل را به آنان که کارآمد هستند؛ بسپارید. فراموش نکنید که ایران سرزمین همه‌ی ایرانیان است برای همیشه.

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!