ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

اولین سمپوزیوم SlowFood در رشت برگزار شد

سمپوزیوم SlowFood در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۹۶ در سالن همایش بانک صادرات با حضور پروفسور آندره پیرونی، دکتر فرانچسکو، آقای دیباج، ریاست محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی، مدیریت سازمان فنی و حرفه‌ای، مدیر روابط عمومی مجتمع فنی تهران و اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست برگزار شد.

به گزارش پیک زمین این برنامه با صحبت‌های آقای مهندس کازرونی، ریاست محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی آغاز گردید.

ایشان پس از تعریف کوتاهی از جنبش اسلوفود و نقشی که می تواند در حفظ میراث فرهنگی، کشاورزی داشته باشد؛ بر اهمیت توجه به این موضوع در استان گیلان تاکید کرد. گیلان علی رغم کوچک بودن آن از نظر مساحتی در ایران، استانی سرشار از تنوع غذایی و فرهنگی است تا بدان جا که شهر رشت در یونسکو به عنوان شهر خلاق غذایی انتخاب شده است. پس برگزاری این برنامه و حضور مهمانان ویژه آن یعنی پروفسور پیرونی و دکتر فرانچسکو که از فعالان ومروجان جنبش اسلوفود هستند،  فرصت مغتنمی برای مسئولان وهمه‌ی کسانی که به این حوزه علاقمند هستند، می‌باشد.

آقای حسین زاده از موسسه گیل پژوهان، مجری این برنامه، توضیح داد که این سمپوزیوم پیرو حضور دکتر اللهیاری و مهندس مرزبان در برنامه بزرگداشت اسلوفود در سال ۲۰۱۶ در شهر تورین ایتالیا و آشنایی این عزیزان با اساتید این جنبش برگزار شده است.

پروفسور آندره پیرونی، استاد گیاه شناسی بومی ومدیر پژوهشی دانشگاه بومی خوراک شناسی تورین ایتالیا، صحبت های خود را چنین آغاز کرد. همیشه آرزو داشتم سفری به ایران داشته باشم، زیرا درباره تنوع و گوناگونی اقلیم و فرهنگ آن بسیار خوانده و شنیده بودم و بسیار خوشحال هستم که امروز اینجا و در گیلان هستم.

ایشان از اهمیت جنبش اسلو فود که به معنای پاسداشت محیط زیست، فرهنگ و تنوع زیستی است صحبت کرد. جنبشی که در مقابل جریان فست فود و توزیع غذا به مثابه رفع نیاز بشری ایجاد شده است. در حقیقت در ارایه غذاهای فست فودی کیفیت فدای کمیت شده و انسان تنها شکم خود را پر می کند. بدون توجه به آن چه به او عرضه می شود. در حالی که غذا شامل فرهنگ، نحوه زیست، تعامل با طبیعت و حرمت وجود می باشد. باید گفت که غذا تأمین کننده نیازهای جسمی، ذهنی و روانی انسان می باشد.

پروفسور پیرونی ازتجربه خود به هنگام تحصیل در مقطع دکترا گفت که از ٣ زن کهن سال روستایی آموزش های بسیاری در شناخت گیاهان بومی گرفته است. هم چنین از تجربه خود در روستاهای جنوب ایتالیا که زنان البانیایی تبار آنجا هنوز با حفظ سنت های دیرین خود در پخت غذا و استفاده از سبزی های محلی برای درمان چگونه استفاده می کنند.

او از دهکده دور افتاده ای در آلبانی صحبت کرد که تنها با گله داری گذران زندگی می کردند و نان و پنیر محلی تنها محصولات شان بود. با شناسایی این محصولات ویژه مهاجرت معکوس در آن منطقه اتفاق اقتاد و گردشگرانی برای دست یابی به این محصولات بدانجا رفتند.

وی گفت که جنبش اسلوفود با تکبه بر دانش بومی، حفظ سنت ها و احترام به میراث فرهنگی برای زیست و توسعه پایدار تلاش می کند.

این جنبش بر آگاهی بخشی تاکید دارد. آموزش و آگاهی بخشی را باید از سنین کودکی آغاز کرد. هم چنین باید بر نقش زنان به عنوان میراث داران دانش بومی تاکید کنیم.

دانش آکادمیک و دانشگاهی اگر در پیوند با دانش بومی که ریشه در تاریخ دارد نباشد به چیزی خلاف کارکرد خود منتهی خواهد شد.

باید توجه کرد که تولید علم برای علم دیگر پاسخ گوی نیاز امروز بشر نبوده و باید در ان تجدید نظر کنیم. تولید علم باید در خدمت انسانیت و شان انسانی باشد.

باید شرایطی فراهم شود تا به جای انتقال  محصولات از اقلیمی به اقلیم دیگر، شرایط مناسبی فراهم شود تا افراد علاقمند بتوانند با ویژگی های دیگر ساکنان زمین آشنا شوند.

باید با ایجاد دوره های ویزه دانشگاهی آموزش دانش بومی برای علاقمندان میسر شده و از أفراد مؤثر برای حفظ گونه ها استفاده شود. باید این افراد بومی به جوامع بزرگتر ملی و بین المللی برای تبادل اطلاعات و دانش معرفی شوند.

با توجه به گنجینه طعم هایی که در ایران و گیلان وجود دارد، می توان آن ها را برای آموزش به علاقمندان در سایر کشورها تهیه و ارایه نمود.

همچنین در این برنامه پیام دکتر نوبخت به این سمپوزیوم توسط آقای حسین زاده خوانده شد.

صحبت های دکتر عطایی پور مدیریت سازمان فنی و حرفه‌ای: ایشان نیز بر اهمیت این جنبش و ارتباط موثری که می‌تواند با توجه به تنوع فرهنگی استان با آن برقرار نمود صحبت کرد. باتوجه به قابلیت‌هایی که در سازمان فنی حرفه‌ای موجود است، می‌توان در راستای اهداف جنبش اسلوفود و توانمندسازی و تعریف ظرفیت‌های بالقوه‌ی استان در زمینه تولید غذاهای محلی و سنتی، رستوران‌های بومی و تقویت گردش گری غذایی، افراد متقاضی در این حوزه را تشویق و زمینه فعالیت را برای آن‌ها فراهم نمود.

آقای دیباج مسئول کالج رالیانس در خاورمیانه، گفت: اهمیت این حرکت هوشمندانه و اجرای آن در استان گیلان بسیار مغتنم است. ایشان ضمن برشمردن مشکلاتی که برای فعالیت این موسسه با توجه به تحریم‌ها برای شرکت شان ایجاد شده بود. از اینکه پس از رفع تحریم ‌ها شرکت می‌تواند وارد فعالیت‌ های مشترک آموزشی با استفاده از اساتید و برگزاری همایش ها شود، و آمادگی خود را برای همکاری همه جانبه اعلام نمود.

معادل سازی مدارک ملی به بین‌المللی برگزاری همایش ها و دوره های آموزشی مرتبط وهمکاری موثر با سازمان فنی حرفه‌ای از جمله فعالیت ‌هایی بود که ایشان در آن اعلام همکاری و مشارکت نمود.

آقای پژوهش مدیر روابط عمومی مجتمع فنی تهران، گفت که این مجتمع با سابقه ۳۷ ساله، دارای ۷۰شعبه در سراسر کشور بوده و در حوزه آموزش فعالیت می‌کند. فعالیت سرپرستی گیلان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده‌است. این مجتمع در حوزه‌ های مختلف مهندسی، فرهنگی، محیط زیست فعالیت می‌کند و کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کند. آمادگی خود را برای همکاری در زمینه این جنبش و موارد آموزشی در این حوزه اعلام نمود.

دکتر فرانچسکو، استاد و پژوهشگر در رشته مردم شناسی، صحبت خود را این گونه آغاز کرد. من برای اولین باراست که به خاورمیانه می‌آیم و دیدن ایران برایم یک آرزو بوده است.

ایشان در مورد جنبش اسلوفود و ارتباط آن با کشاورزی پایدار و رشد جوامع محلی صحبت کرد.

هم جنین در مورد غذا و ارتباط آن با اقتصاد. به عبارتی در مورد حرفه‌های گوناگونی که می تواند در خدمت رشد بومی منطقه قرارگیرد.

غذا چیست؟ آیا تنها یک فرایند تامین کننده انرژی است؟ غذا به معنای روابط فرهنگی و طبیعی، دانش و زیستگاه است. غذا به معنای پایه‌ی رشد جوامع است و درست به همین معنا است که باید بدان نگریسته شود. غذا می تواند در خدمت همبستگی و همکاری جهانی قرار گیرد.

همبستگی جهانی و جهانی سازی تنها به معنای تجارت جهانی نیست بلکه این جریان به معنای رشد علم، فرهنگ و زیست هوشمندانه میان جوامع مختلف است. امروز و با توجه به گسترش ارتباطات، بیش از همیشه می‌توان ارتباط میان انواع بشر را شاهد باشیم. اما در این ارتباط شاهد ظهور مارک‌ها و برندهای جهانی هستیم.

که به معنای دقیق تر آن می‌تواند  برای یکسان سازی فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار گیرد که در نهایت منجو به فراموشی تنوع زیستی و فرهنگ جوامع خواهد شد. در این یکسان سازی ما علاوه بر تنوع زیستی و تخریب محیط زیست، شاهد تخریب تنوع فرهنگی نیز خواهیم بود. در این تنوع می‌توان به زبان اشاره کرد. (از دست رفتن بسیاری از زبان‌های بومی در همین راستا می‌تواند باشد).

از سال ۱۷۰۰ ما شاهد افزایش بسیار زیاد جمعیت از ۱ میلیارد به ۹ میلیارد هستیم و هم چنین کاهش جمعیت روستاها و افزایش شهرنشینی به همین دلیل نیز شاهد مهاجرت روستانشین ها به شهرها برای یافتن شغل هستیم. در حالیکه می توان این مهاجرت را معکوس نمود. جستجو برای آداب و رسوم – محصولات محلی و تنوع و گوناگونی در جهت مهاجرت معکوس می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

ایشان با توجه به ریشه های روستایی خود به زمین، تنوع زیستی و سنت‌های فرهنگی به عنوان نقاط قوت روستا همگان را به این موضوع جلب می‌کند.

می‌توان برای گردش گران انواع صنایع دستی، غذاهای متنوع و زندگی آرام و فضاهای تازه را عرضه کرد و جنبش اسلوفود در حقیقت در همین راستا است.

کارلو پترین از موسسان این جنبش در ۳۰ سال پیش با سه شعار آن را آغاز کرد . خوب – تازه – مناسب

این سه شعار در مقابل غذاهای fastfood است که هیچ یک از آن ۳ مولفه در آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد. پروژه‌ی ” گنجینه طعم” از اصول اساسی تدریس دانشگاه است و مطالب مختلفی در این زمینه در آن تدریس می‌شود.

فرصت ارزشمندی در ایران و گیلان برای عرضه این گنجینه طمع وجود دارد و می‌توان در این زمینه همکاری و فعالیت مشارکت برقرار کرد.

یافتن گونه‌های در حال انقراض ، محصولات بومی مناطق مختلف، شناسایی و حفظ و پایدارسازی آنان از اهم فعالیت‌های این دانشگاه و جنبش slowfood است

وقتی شما محصولی را با لوگوی ویژه “PRESIDIUM” می‌بینید به این موضوع که این محصول ویژه است و باید حفظ شود بدان توجه خواهید کرد. اما اهمیت درک این موضوع به آگاهی بخشی به تولیدکنندگان در درجه اول برای تولید این محصولات و مصرف کنندگان در درجه دوم برای شناخت این محصولات و پشتیبانی از آن مربوط خواهد بود و باید بر روی آن متمرکز شد.

مسئله بعدی البته در این چرخه آشپزها می‌باشند. یعنی افرادی که باید از این محصولات برای درست کردن غذای مطلوب و ترویج فرهنگ مربوطه وارد شوند. این آشپزها می‌توانند یک اتحادیه و تشکلی نیز در این زمینه میان خود در سراسر جهان ایجاد کنند.

غذا یعنی جامعه و طبیعت در کنار هم و با استفاده‌ی متوازن. اگر بتوان از محصولات به شکل بهینه و در خدمت تولید کالاهای بومی بهره گرفت، می توان گفت که در خدمت توانمند سازی و بهره گیری اقتصادی متناسب حرکت کرده‌ایم.

اقتصاد پایدار و محیط زیست پایدار با افزایش دانش و آگاهی در زمینه فرهنگ و طبیعت خود و در اینجاست که معنای محصول سالم – خوب و مناسب تامین خواهد شد.

غذا مولفه‌ای در خدمت پیشرفت جامعه و تولید غذا برای پیش برد اقتصاد جوامع بومی مهم است. جنبش جایگزین sLOWfOOD یک جریان درخدمت توسعه پایدار و متوازن است، توجه به غذا و فرهنگ غذایی پایه‌ای برای رشد فرهنگی است.

سیاستگزاری در حوزه تولید غذا موضوع توجه به تولید کشاورزی در راستای حفظ محیط زیست و فرهنگ های بومی فدای تولید بیشتر و بیشتر  شد. اما  کشاورزان خود، برای مبارزه با این جریان، جنبشی را به وجود آوردند. زیرا تأثیر این نگرش تجارت صرف را بر خاک و بر محصولات خود ملاحظه کردند.

و چنین بود که ٣ دهه بعد جنبشی به وجود آمد که فرایند تولید و حفظ اداب، سنت ها و فرهنگ مورد توجه قرار گرفت.

در اواخر جلسه نیز پرسش و پاسخ انجام شد که پروفسور پیرونی و دکتر فرانچسکو به سؤالات حاضران پاسخ دادند.

لازم به ذکر است که اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان حضور فعالی در این برنامه داشتند وعللاوه بر اماده سازی پذیرایی و… با ارایه  نشریه، ساک های پارچه اَی و بروشور برای حاضران در زمینه فعالیت‌های جمعیت توضیح دادند.

اعضای تلاشگر جمعیت خانم ها:  پارسی، اصغری، آذرکشب، آقاگلی، حقگو، پورنصیری، کشاورز، قنبری، جنسی ،غلامی صفت، میانجی، پورموسی و آقای رهبریار در این برنامه حضور داشتند.

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!