ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

نقد و بررسی کتاب "نامه به کودکی که هرگز زاده نشد"

دفتر جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست، در دومین سه شنبه ی هر ماه، میزبان برگزاری نشست های کتابخوانی است. گردهمایی آذر ماه به نقد و بررسی کتاب "نامه به کودکی که هرگز زاده نشد"، اثر اوریانا فالاچی اختصاص داده شد.

در آغاز جلسه، زندگی نویسنده و دیگر آثار او مرور گشت و مشخص گردید که کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، در حقیقت بخشی از تجربیات و احساسات شخصی خود نویسنده است. این کتاب با زاویه دید اول شخص و در قالب سخنان زنی جوان که گویا خود فالاچی است، با جنینی که در رحم دارد، نوشته شده و فرزندش را با چهارچوب های این دنیا و بی‌رحمی هایش آشنا می نماید. کتاب با متنی ساده و تاثیرگزار نگاشته شده است.

"امشب پی بردم که وجود داری: بسان قطره‌ای از زندگی که از هیچ جاری باشد. با چشم باز، در ظلمت محض دراز کشیده بودم که ناگهان در دل تاریکی، جرقه‌ای از آگاهی و اطمینان درخشید: آری، تو آنجا بودی. وجود داشتی. گویی تیری به قلبم خورده بود. و وقتی صدای نامرتب و پر هیاهوی ضربانت را شنیدم احساس کردم تا خرخره در گودال وحشتناکی از تردید و وحشت فرو رفته‌ام. سعی کن بفهمی ... من از دیگران نمی‌ترسم. با دیگران کاری ندارم. از خدا هم نمی‌ترسم. به این حرفها اعتقادی ندارم. از درد هم نمی‌ترسم. ترس من از توست. از تو که سرنوشت، وجودت را از هیچ ربود و به جدار بطن من چسباند. هر چند همیشه انتظارت را کشیده‌ام، هیچگاه آمادگی پذیرایی از تو را نداشته‌ام و همیشه این سوال وحشتناک برایم مطرح بوده است: نکند دوست نداشته باشی به دنیا بیایی؟ نکند نخواهی زاده شوی؟ نکند روزی به سرم فریاد بکشی که: " چه کسی از تو خواسته بود مرا به دنیا بیاوری؟ چرا مرا درست کردی؟ چرا ؟"

نشست بعدی کتابخوانی که در دی ماه برگزار می گردد به کتاب "صخره ماه" اثر هلن افشار خواهد پرداخت. عواید حاصل از جلسه ی بعدی به امور محیط زیست اختصاص خواهد یافت.

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!