ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

در جهت آشنایی با مفاهیم جنگل و جنگلداری، کارگاه آموزشی جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در تاریخ 12 آذر 1396 در دفتر این جمعیت برگزار گردید. در این کارگاه که با حضور اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، رئيس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لاهیجان آقای مهندس حقی وآقای دکتر پورباقری برگزار شد، خانم مهندس فریده امیدوار كارشناس ارشد جنگلداری به ارائه مطالبی در ارتباط با مفاهیم جنگل و جنگلداری، دسته بندی جنگل‌های ایران، ابعاد برجسته، حیاتی و اساسی جنگل و طرح تنفس جنگل‌های شمال پرداختند. در ادامه آقای مهندس حقی سخنانی را در ارتباط با وضعیت کنونی جنگل‌های هیرکانی و طرح تنفس جنگل‌های شمال ایراد نمودند.

در راستای روز ملی پرنده نگری، برنامه بازدید جمعی از دانش آموزان مدرسه دخترانه نجات الهی رشت از پناهگاه حیات وحش سلکه در تاریخ 13 آذر ماه 1396 به همت جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با همکاری اداره کل محیط زیست استان گیلان برگزار گردید. این برنامه جهت آشنایی 29 نفر از دانش آموزان پایه ششم با مفاهیم اولیه محیط زیست، اکوسیستم تالاب، هرم غذایی و ... در مرکز آموزش محیط زیست تالاب انزلی واقع در پناهگاه حیات وحش سلکه صورت پذیرفت.

در بخش آموزش، دانش آموزان پس از دریافت کتابچه‌های راهنما، توسط آقای روشنی، کارشناس اداره کل محیط زیست گیلان با تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سلکه و انواع پرندگان موجود در آن آشنا شدند. پس از پذیرایی از دانش آموزان با لقمه سلامت که توسط اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان تدارک دیده شده بود، کار با دوربین به دانش آموزان آموزش داده شد و آن‌ها برای مشاهده پرندگان به سوی پل چوبی، مخفیگاه و برج هدایت شدند. در ادامه، روش کار با میکروسکوپ جهت مشاهده گیاهان آموزش داده شد. در پایان فیلم آموزشی "زندگی در تالاب انزلی" برای دانش آموزان به نمایش درآمد.

در راستاي تشكيل تيم تخصصي آموزشي در رضوانشهر تيمي متشكل از خانم‌ها باقري، شيرزاد، هاشمي و سدادي در تاریخ سی مهرماه در جلسات هفتگي شعبه رضوانشهر حضور یافتند. در این جلسه در مورد تاریخچه روند کار کمیته آموزش جمعيت تا به امروز و  ضرورت تشکیل تيم تخصصي آموزش در رضوانشهر نكاتي بيان شد. سپس در دومین جلسه که در تاریخ اول آذر در رضوانشهر برگزار گردید، افراد دوباره در جلسه رضوانشهر حضور یافتند. در این جلسه ضمن تشريح نحوه حضور و كار در مدارس توسط اعضای کمیته آموزش، سركار خانم سيمين خادمي شيراز به عنوان مسئول کمیته آموزش شعبه رضوانشهر تا پايان سال جاري انتخاب شدند. در جلسه سوم که در تاریخ نوزدهم آذرماه برگزار شد، تيم رشت با جايگزيني خانم مهندس عزيزي به جاي خانم هاشمي كه از ادامه همكاري معذور بودند، در جلسه شعبه رضوانشهر حضور يافتند. در این جلسه ضمن بيان وظايف مسئول آموزش، رابطين مدارس، مسئول برگزاري كلاس ها و كارگاه‌هاي آموزشي و بازديدهاي علمي، برای فعالیت های آتی بين اعضا تقسيم كار شد. سپس مقرر شد يك كارگاه آموزشی طراحي گردد و مقدمات برای حضور در دو مدرسه ٢٢بهمن رضوانشهر و فتح كوهستان پره سر فراهم شود. لازم به ذکر است که اعضاي كميته آموزش شعبه رضوانشهر 6 نفر شامل خانم ها: ساساني، خادمي، داوودي، جليلي، هويه تحويلداري و سعيده تحويلداري می باشند.

برچسب ها:

در راستای روز ملی پرنده­نگری، یک برنامه پرنده­نگری در تاریخ 5 آذرماه 1396، به همت کمیته آموزش جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط­زیست گیلان، در مرکز آموزش زیست محیطی در تالاب انزلی، واقع در پناهگاه حیات وحش سلکه برگزار گردید.

برنامه پرنده­نگری به کوشش کمیته آموزش جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط­زیست گیلان و با همکاری اداره کل حفاظت محیط­زیست استان گیلان برای 14 نفر از دانش­آموزان دختر پایه پنجم از دبستان غیردولتی سپاس  و دو نفر از کادر دبستان اجرا شد.

در بخش آموزش، دانش ­آموزان خود را به نمادی در طبیعت تشبیه و معرفی کردند و در رابطه با محیط­ زیست، اکوسیستم تالاب انزلی و راه­ های حفاظت از تالاب توسط آقای روشنی از کارشناسان اداره کل حفاظت محیط­ زیست استان گیلان، آشنایی کسب کردند. در ادامه، بازی زنجیره اکوسیستم در فضای بیرونی کلاس توسط اعضای کمیته آموزش جمعیت، دانش ­آموزان و مربیان انجام شد، تا دانش­ آموزان به اهمیت مفاهیم موجودات زنده و غیرزنده در زنجیره اکوسیستم پی ببرند. پس از یادگیری کار با دوربین دوچشمی، دانش­ آموزان برای دیدن پرندگان از مسیر پیاده­روی چوبی، در مخفیگاه و برج، پرنده ­نگری کردند. در ادامه­ی برنامه، آموزش مشاهده گیاهان زیر میکروسکوپ صورت گرفت. همچنین دانش ­آموزان به تماشای فیلم "زندگی در تالاب انزلی" نشستند.

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست به منظور آماده سازی تیم حاضر در بزرگداشت روز هوای پاک ،کلاس آموزشی اُریگامی را برگزار کرد.
این کلاس آموزشی در تاریخ ۲۱ آذر ۹۵ ،توسط دکتر محمد باقری ،در دفتر جمعیت تشکیل شد.
به گزارش پیک زمین ، مباحث مطرح شده در این کلاس، تاریخچه ی اریگامی ،رابطه ی تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی و همینطور آموزش ساخت اشکال مختلف با کاغذ بوده است.

با تشکر و سپاس از این استاد گرانقدر.
اُریگامی یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستیهای محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تا کردن کاغذ» است و تمام مدلهای کاغذ و تا را در بر دارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند. اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.
به طور کلی، این طرحها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد. اریگامی روش ارائهٔ اشکال است، که عمدتاً با خم کردن مادهٔ مورد استفاده کاغذ حاصل می‌شود.

برچسب ها:

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!