ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

بررسی برخی از معضلات شهرستان رضوانهشر توسط فعلان محیط زیست این شهرستان

جلسه هم اندیشی جمعیت زنان و جوانان محیط زیست گیلان با موضوع بررسی برخی از معضلات شهرستان رضوانشهر با حضور شیرین پارسی، و جمعی از اعضا و فعلان محیط زیست این شهرستان برگزار شد.

به گزارش پیک زمین این جلسه در تاریخ ۵ اردیبهشت ۹۵ باحضور شیرین پارسی، عضو هیئت مدیره جمعیت و جمعی از اعضای جمعیت برگزار شد و گزارش‌های تهیه شده توسط دو تن از اعضای فعال جمعیت، خانم‌ها ساسانی و دولتی در رابطه با مشکلات موجود در شهرستان رضوانشهر از جمله پسماند‌های شفارود و زباله‌های رها شده در منطقه‌ی هفت دغنان (هاشم‌آباد) ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.

رودخانه شفارود در شهرستان رضوانشهر واقع شده است که از آب چشمه‌هایی که از کوه‌های اطراف به نام های ورداوین- ناسترن زندانه- زنگه لوله- صالح- بزرگ کوه- ارده- سیاه رز- پارگام- لوایم و… سرچشمه می‌گیرد که در نهایت یک رود بزرگ به نام شفارود تشکیل می‌شود.

در ابتدا نام این رودخانه ارده رود بوده که بعد از نوشیده شده آب آن توسط نادرشاه ایشان اسم رودخانه را شفارود نامید.

یکی از شعرای محلی در این باره شعری سرودند:

جز آب شفارود و به جز منزل پونل               طبعم نپذیرد به خدا هیچ مکان را

امروزه به دلیل بی‌توجهی مسؤلین از برداشت بی‌رویه شن و ماسه، سرازیر شدن فاضلاب‌ها، ساخت و سازهای بی‌رویه در حاشیه رودخانه و در نهایت احداث سد شفارود که بر روی رودخانه شفارود در حال احداث است، علاوه بر ایجاد آلودگی و معضل زباله طبیعت بکر و زیبای این منطقه از بین رفته است و این در حالی است که بستر رودخانه شفارود زمانی محلی گردشگری و استراحتگاهی برای مسافران و منبع درآمدی برای صیادان و همچنین طبیعت اطراف آن محل زندگی پرندگان بوده.

از دیگر مباحثی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت جمع آوری و دفع زباله‌های این شهرستان می‌باشد.

ازجمله مشکلات شهرها و روستاهای کرانه شمالی کشور جمع آوری و دفع زباله است که اگر فکر جدی در این خصوص نشود شیرابه‌های پسماندها طبیعت را به نابودی می‌کشاند و امکان زندگی را از ساکنان این مناطق سلب می‌کند.

بزرگترین مشکل در مقابله با آن حجم زیاد تولید زباله است. متداول ترین روش دفع زباله در شهرهای شمالی ازجمله شهرستان رضوانشهر دفن زباله است. بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی و جاری شدن آب‌های سطحی و آمیخته شدن آب با زباله فاجعه زیست محیطی است. دفن حجم زیاد زباله مساحت بالایی زمین متروکه می‌خواهد که دراین مناطق کمتر پیدا می‌شود. دربعضی از شهرها زباله‌ها را در ساحل دریا دفن می‌کنند که عواقب آن خطرناک می‌باشد. قبلا زباله‌های شهرستان رضوانشهر را در اطراف اردجان دفن می‌کردند که مشکلات فراوانی را برای ساکنان منطقه ایجاد می‌کرد و اکنون چند سالی است که زباله‌ها را در منطقه هاشم‌آباد هفت دغنان دفن می‌کنند که علاوه بر ایجاد صورتی زشت برای این منطقه، شیرابه آن با آب‌های سطحی مخلوط می‌شود و موجب انتشار بیماری‌های مختلف و مبتلا شدن حیوانات اهلی و وحشی شده است. در راستای رساندن حجم تولید زباله به میزان معقول آموزش عمومی نقش مهمی را ایفا می کند. برخی از کارشناسان و مسوولان روش کمپوست را پیشنهاد می‌کنند که به علت رطوبت بالا در منطقه این روش، روش موفقی نبوده است و خود معضلاتی را ایجاد کرده است. شاید بهترین روش دفع زباله در مناطق شمالی استفاده از زباله سوزها است که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته فیلترهای استاندارد ضمن دفع زباله می‌تواند در تولید انرژی هم موثر باشد.

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!