ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در تاریخ ۲۸ دی ماه ۹۴ در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی ماهانه خودجلسه آموزشی چالش‌های محیط زیست گیلان را برگزار کرد.

به گزارش پیک زمین در این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای جمعیت و با مدیریت زهره شمشادی‌، مدیر عامل جمعیت برگزار شد، تعدادی از دوستداران جمعیت از شهرستان رضوانشهر نیز حضور داشتند. در این جلسه عمده چالش‌های استان، پسماند، مدیریت منابع آب، سد سازی‌های بی رویه، کاهش عرض جنگل‌های هیرکانی، کاهش زیستگاه‌ها و گرد و غبار مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفت. علاوه بر ‌آن بر نقش سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ سازی و آموزش تاکید شد. گزیده ای از مسایل طرح شده چنین می باشد:

پسماند و پساب

روزانه ۵۶۰ تا ۶۰۰ تن زباله در روستای کچا در سراوان تخلیه می شود. البته این میزان زباله شامل زباله‌های شهرستان‌های شرق و برخی از شهرستان‌های غرب گیلان از جمله هشتپر و آستارا نمی شود. علاوه بر آن روزانه ۱۸ لیتر پساب نیز به سپیدرود ریخته می شود.

از ۲۲ بیمارستان دولتی شهر رشت، تنها ۴ بیمارستان دارای دستگاه تصفیه است و بقیه آن‌ها فاقد دستگاه تصفیه بوده و فاضلاب‌های بیمارستانی خود را مستقیم به داخل رودخانه‌های رشت سرریز می کنند.

آیا در کشور قوانینی برای جلوگیری از این موارد وجود دارد؟

چقدر آلودگی در روز وارد آب و خاک‌ها – روزخانه‌ها، دشت ها، تالاب انزلی و دریای خزر می‌شود؟

آیا ما تبعات و اثرات ورود این آلودگی‌ها را اندازه‌گیری و سنجش کرده ایم؟

آیا این آلودگی‌ها می‌تواند منجر به بیماری و عوارض ناگوار بیانجامد؟

چه منبع و نهادی متولی جمع آوری این اطلاعات می باشد؟

دانشگاه علوم پزشکی
اداره بهداشت
ادره محیط زیست
استانداری
و…….
اگر اطلاعات درستی از میزان آلودگی‌ها تهیه شود، آیا می توان با اثرات آن مبارزه کرد؟

آیا می توان اثرات ناگوار آن را کاهش داد؟

آیا می توان راهکاری برای مقابله با آن اندیشید؟

چرا در همه این سال‌ها، هیچ آمار و اطلاعاتی در این گونه موارد از طرف هیچ نهادی ارائه نشده است؟

آب

آب های سطحی و روان استان در چه وضعیتی می باشند؟ در سال‌های گذشته در استان گیلان، همانند دیگر نقاط کشور، مجوز حفر چاه داده شده است. آیا این استحصال‌ها اثری بر سطح آب‌های زیرزمینی استان داشته است؟

چرا خاک زمین‌های ساحلی استان به شوری گراییده است؟

آیا گرد و غباری که از غرب و شمال غرب به سمت ما می آیند، می توانند استان را با وجو تغییر شرایط اقلیمی مورد تهدید قرار دهند؟

و برداشت‌های بی رویه شن و ماسه از رودخانه‌های استان که نه فقط در تخم ریزی ماهیان و شرایط زیست گاهی آنان بلکه در شکل و بستر رودخانه نیز تاثیر گذار بوده است، را چه کسی پاسخ گو است؟

سوال آن است که مدیریت منابع آب در استان با چه نهادی است؟ و شرح های ارزیابی با مجوز و زیر نظر کدام نهاد انجام می شود؟

جنگل

بر اساس آمار، عرض جنگل‌های استان از ۵۰ متر به ۳۰ متر کاهش یافته است. به عبارت دیگر تنها خط سبز کشور ایران که کناره دریای خزر روز به روز کوچک تر و تنگ تر می شود. بسیار از بهترین مناطق بکر جنگلی استان در سال‌های گذشته مورد تعرض و تخریب قرار گرفته‌اند. بخش‌های بزرگی از جنگل‌های هیرکانی، تنها میراث طبیعی جنگلی باقی مانده از میلیون‌ها سال پیش!!! برای ساخت مجتمع‌های اداری و صنعتی، جاده سازی و…. دست اندازی شده‌اند.

آیا امکان حفظ زیست گاه‌ها و اکوسیستم جنگلی در این استان، هنوز وجود دارد؟

در این یادداشت کوتاه، بخشی از مطالبی را که در کلاس آموزشی ارائه و گفت و گوهای انجام شده پیرامون آن‌ها را نوشتیم. بخشی از پرسش‌ها و نگرانی‌های ما به عنوان نهادی مردمی که برای حفاظت از محیط زیست تلاش می کنیم.

ما به عنوان افرادی متعهد و آگاه در یک سازمان مردم نهاد جمع شده‌ایم تا نه فقط اطلاعات و آگاهی‌های خود، در مورد مسایل محیط زیستی را افزایش دهیم بلکه وظایف و مسئولیت‌های انسانی و شهروندی مان را نیز انجام دهیم. این کلاس‌ها نیز در همین راستا برگزار می شوند.

امید ما حضور هر چه بیشتر دوستداران محیط زیست در این برنامه‌ها است. هر چه جمع‌های‌مان آگاه تر، هر چه دستان مان همراه‌تر، توان مان نیز افزون‌تر خواهد شد.

توان مان افزایش خواهد یافت آن چه را که از زندگی سالم حق ما است، طلب کرده و برای ایجاد آن بکوشیم.

در آرزوی

                                                         گیلانی سبز، سالم و پایدار

برچسب ها:

همزمان با هفته پدافند غیر عامل کارگاه آموزشی در خصوص مباحث محیط زیست و پدافند غیر عامل برگزار گردید.
به گزارش پیک زمین کارگاه آموزشی پدافندغیرعامل در تاریخ ۹ آبان ۹۴ در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار گردید که در این کارگاه آموزشی جمعی از اعضای جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست استان گیلان شرکت کردند.
در این کارگاه آموزشی مهندس مرادی مدیرکل اداره کل پدافند غیرعامل استانداری ضمن اشاره به این که پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات پیشگیرانه ای است برای این که بتوانیم کمترین آسیب را در بحران ها داشته باشیم گفت: امروزه عواملی که کشور را تهدید می کند تغییر شکل یافته است و به تهدیدهای نرم، سایبری و محیط زیستی تبدیل شده است. شناخت تهدیدات در حوزه اداره کل پدافند غیر عامل است.
همچین در این کارگاه دکتر محمد پور مدیرکل اداره کل حفاظت محیط زیست با اشاره به معضلات زیاد و تخریب های صورت گرفته در حوزه محیط زیست اظهار کرد: خوشحالیم برای چند برنامه احیای محیط زیستی استان که از طریق استانداری پیگیری می شود. یکی از سه معضل اساسی استان شیرابه زباله هاست که در این رابطه اعتباراتی به صورت ملی در نظر گرفته شده است. ما در سال ۹۵ شاهد این خواهیم بود که تصفیه خانه ای را در محل دفع شیرابه زباله های سراوان داشته باشیم. تولید انرژی برق از زباله ها از برنامه های استان است که با توجه به تکنولوژی روز دنیا اجرا خواهد شد.
وی در ادامه افزود: مطالعات احداث تصفیه خانه در شهر صنعتی نیز اجرا شده که امیدواریم در سال آتی پیگیری شود. معضل بعدی بحث سنبل آبی ست که دغدغه مان را به مسئولان ارشد استان و سازمان اعلام نمودیم که برای مبارزه فیزیکی با این معضل بزرگ تصمیماتی اتخاذ شده است.
در ادامه دکتر محمدی استاد دانشگاه ضمن بررسی مبحث پدافند غیر عامل به ذکر تعاریف و مثال هایی در خصوص ارتباط میان مباحث پدافند غیر عامل با منشا زیست محیطی پرداخت.
محمدی گفت: پایداری اکوسیستم باعث می شود جامعه پویایی داشته باشیم. پوشش گیاهی برای استتار کردن به عنوان یک اصل در پدافند غیرعامل مطرح بوده. حضور جانداران در طبیعت با عنوان شاخص زیستی می باشد و دیدگاه اکولوژیک یک دیدگاه عمیق است.

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان برگزار کرد:

همایش”شوق آموزش، شورزندگی، امید به آینده”

روز سه شنبه مورخ ۲۱مهر ماه ۱۳۹۴ همایشی با عنوان “شوق آموزش، شورزندگی، امید به آینده” با حضور دکتر عبدالحسین وهاب زاده از اساتید و صاحبنظران برجسته محیط زیست ایران برگزار گردید.

این سمینار که به همت اعضای جمعیت مردم نهاد زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست این استان تدارک دیده شده بود, درراستای آموزش کودکان در مدرسه طبیعت بود.

در ابتدای مراسم، فرشته حنانی دبیر همایش، سخنان کوتاهی پیرامون حضور جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در مدارس شهر رشت ایراد نمودند.

سپس شیرین پارسی، ریاست هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، درضمن پخش تصاویری از فعالیت های جمعیت در مدارس سبز، به معرفی اهداف این مدارس به مدعوین پرداختند.

پس از سخنان خانم پارسی، مستند کوتاهی از معرفی استاد وهاب زاده و مدرسه طبیعت پخش شد.

پس از آن استاد عبدالحسین وهاب زاده به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان در سخنان خود به تشریح فعالیت های چند سال اخیر و کار با کودکان در مقاطع مختلف اشاره کرده و برلزوم تجربه طبیعت توسط کودکان تاکید کردند.

وی که تحقیقات جامعی در زمینه رفتار شناسی در طول سی سال فعالیت محیط زیستی خود داشته، به اهمیت ایجاد  مدارس طبیعت در رشد و ارتقای فرهنگ طبیعت دوستی و سلامت ذهنی کودکان اشاره نمود.

وهاب زاده از تجربیات چند ساله خود در زمینه اردوهای طبیعت گردی کودکان صحبت کرده و خاطر نشان کردند:

در این مدارس تلاش کردیم حس طبیعت دوستی را در کودکان تقویت کردیم و از کودکان می خواهیم تا برخی از موجودات را از نزدیک ببینید و لمس کنند. عبدالحسین وهاب زاده بر نقش حواس بویژه قوی ترین و اثر گذارترین حس ( لامسه) در یادگیری و تجربه کودکان از محیط پیرامون خود تاکید کردند.

در بخش دیگری از برنامه مهندس سترگی معاونت آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به ایراد سخنرانی در خصوص محیط زیست در اسلام و دیگر ادیان پرداختند.

در پایان این همایش از عوامل اجرایی جشنواره روز دریای خزر تقدیر بعمل آمد.

در طول این مراسم در چند نوبت کودکان مدارس مهدیه، کوثر و سپاس به اجرای برنامه فرهنگی پرداختند.

در حاشیه همایش، برگزارکنندگان با ایجاد غرفه های کتاب و کیسه های  پارچه ای محیط زیست به معرفی جمعیت به بازدید کنندگان پرداختند.

برچسب ها:

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست استان گیلان برگزار کرد:
کارگاه آموزشی مدرسه سبز
به گزارش پیک زمین, کارگاه آموزشی مدرسه سبز در تاریخ ۶ شهریورماه ۹۴ در محل دفتر جمعیت برگزار شد.
در این کارگاه ۱۹ نفر از مربیان آموزشی همکار در پروژه مدرسه سبز مدارس شهر رشت با مفاهیم و مراحل آموزش به کودک جهت برقرار ی بیشتر و بهتر با طبیعت آشنا شدند.
این کارگاه در دو بخش کار گروهی و کار فردی تشکیل شد. همچنین مفاهیم و مراحل آموزش به کودک جهت برقراری ارتباط بیشتر و بهتر با طبیعت در قالب فعالیت های آموزشی و بازی های دسته جمعی در این کارگاه مورد آموزش قرار گرفت. در این کارگاه با توجه به هرم مازلو و بررسی جایگاه طبیعت در این هرم نقش و جایگاهی که طبیعت در زندگی ما دارد بررسی شد.
علاوه بر آن بسیاری از مبانی شکل گرفته در ذهن ما مورد بازنگری قرار گرفت. مبانی در مورد ارتباط ما با طبیعت، چگونگی این ارتباط و… بررسی گردید.
مدارس والدورف (یا مدارس کودک طبیعت) و چگونگی آموزش در این مدارس توسط مربی توضیح داده شد.
استفاده از هوشهای چندگانه براساس نظریه گاردنر و استفاده از این هوشها برای آموزش بهتر و نتیجه بخشی کاراتر یا اثر بخشی بیشتر از دیگر مباحثی بود که توسط مدرس و تسهیلگر کارگاه خانم نصیری بدان پرداخته شد.
در خاتمه کارگاه کتابهای موثر و قابل استفاده در کارگاه های آموزشی مدارس از طرف مدرس معرفی شد.

* در پایان از دوست عزیزمان سرکار خانم غزال نصیری تسهلیگر و مدرس کارگاه و آقایان رضا گوکی و علیرضا امامی همکاران ایشان و اعضای هیئت مدیره جهت هماهنگی و برپایی این کارگاه قدردانی می شود.

برچسب ها:

در تاریخ ۲۱ تیرماه، بمناسبت روز جهانی بدون پلاستیک ،جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان اقدام به برگزاری ویژه برنامه ای در سه فروشگاه سطح شهر رشت نمود.
به گزارش پیک زمین، در این برنامه تعدادی از اعضای جمعیت از یک هفته قبل یعنی از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۱ ساعت ۶ عصر (تا بعد از اذان مغرب )با حضور در فروشگاه نجم ( واقع درسبزمیدان)بطور مستقیم با مردم و مراجعه کنندگان به این فروشگاه به گفتگو پرداختند. لازم به ذکر است که این برنامه در روز ۲۱ تیر(روز جهانی بدون پلاستیک) نیز متعاقبا در دوفروشگاه بزرگ دیگر رشت ، احمدی ( واقع درخیابان معلم ) ،گیلان( واقع در خیابان گلسار ) و همچنین فروشگاه نجم برگزار شد.
در این ارتباط مستقیم با شهروندان،اعضای جمعیت تلاش نمودند ضمن اطلاع رسانی در خصوص میزان تولید و مصرف کیسه های پلاستیکی درکشور،پیامدهای منفی استفاده از مصنوعات پلاستیکی برای محیط زیست و سلامت جانداران بویژه انسان ها را بیان نموده ، وبدینوسیله آنان را به کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی و جایگزینی آن با ساک های پارچه ای ترغیب نمایند. در این راستا ساک های پارچه ای تهیه شده توسط اعضای فعال جمعیت در سایزهای مختلف وهمچنین کیسه های زباله قابل استفاده در ماشین،بمنظور ارائه الگوی جایگزین کیسه های پلاستیکی،در اختیار مراجعه کنندگان قرار گرفت.
اعضای مستقر در فروشگاه ها در پایان گفتگو باشهروندان یک برچسب که پیام بهداشتی راجع به مصرف پلاستیک روی آن نوشته شده بود را دراختیار افراد قرار میدادند تا روی پاکت بزرگی که به همین مناسبت آماده شده بود بچسبانند، ضمنایک پاکت کوچک حاوی اطلاعاتی راجع به این روز نیز به آنان داده شد.
این برنامه به همت جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و حضور پرشور اعضا ی جمعیت و با همکاری مدیریت فروشگاههای نجم، احمدی و گیلان برگزار گردید.

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!