ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان کلاس آموزشی چالش‌های محیط زیستی را برگزار کرد

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در تاریخ ۲۸ دی ماه ۹۴ در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی ماهانه خودجلسه آموزشی چالش‌های محیط زیست گیلان را برگزار کرد.

به گزارش پیک زمین در این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای جمعیت و با مدیریت زهره شمشادی‌، مدیر عامل جمعیت برگزار شد، تعدادی از دوستداران جمعیت از شهرستان رضوانشهر نیز حضور داشتند. در این جلسه عمده چالش‌های استان، پسماند، مدیریت منابع آب، سد سازی‌های بی رویه، کاهش عرض جنگل‌های هیرکانی، کاهش زیستگاه‌ها و گرد و غبار مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفت. علاوه بر ‌آن بر نقش سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ سازی و آموزش تاکید شد. گزیده ای از مسایل طرح شده چنین می باشد:

پسماند و پساب

روزانه ۵۶۰ تا ۶۰۰ تن زباله در روستای کچا در سراوان تخلیه می شود. البته این میزان زباله شامل زباله‌های شهرستان‌های شرق و برخی از شهرستان‌های غرب گیلان از جمله هشتپر و آستارا نمی شود. علاوه بر آن روزانه ۱۸ لیتر پساب نیز به سپیدرود ریخته می شود.

از ۲۲ بیمارستان دولتی شهر رشت، تنها ۴ بیمارستان دارای دستگاه تصفیه است و بقیه آن‌ها فاقد دستگاه تصفیه بوده و فاضلاب‌های بیمارستانی خود را مستقیم به داخل رودخانه‌های رشت سرریز می کنند.

آیا در کشور قوانینی برای جلوگیری از این موارد وجود دارد؟

چقدر آلودگی در روز وارد آب و خاک‌ها – روزخانه‌ها، دشت ها، تالاب انزلی و دریای خزر می‌شود؟

آیا ما تبعات و اثرات ورود این آلودگی‌ها را اندازه‌گیری و سنجش کرده ایم؟

آیا این آلودگی‌ها می‌تواند منجر به بیماری و عوارض ناگوار بیانجامد؟

چه منبع و نهادی متولی جمع آوری این اطلاعات می باشد؟

دانشگاه علوم پزشکی
اداره بهداشت
ادره محیط زیست
استانداری
و…….
اگر اطلاعات درستی از میزان آلودگی‌ها تهیه شود، آیا می توان با اثرات آن مبارزه کرد؟

آیا می توان اثرات ناگوار آن را کاهش داد؟

آیا می توان راهکاری برای مقابله با آن اندیشید؟

چرا در همه این سال‌ها، هیچ آمار و اطلاعاتی در این گونه موارد از طرف هیچ نهادی ارائه نشده است؟

آب

آب های سطحی و روان استان در چه وضعیتی می باشند؟ در سال‌های گذشته در استان گیلان، همانند دیگر نقاط کشور، مجوز حفر چاه داده شده است. آیا این استحصال‌ها اثری بر سطح آب‌های زیرزمینی استان داشته است؟

چرا خاک زمین‌های ساحلی استان به شوری گراییده است؟

آیا گرد و غباری که از غرب و شمال غرب به سمت ما می آیند، می توانند استان را با وجو تغییر شرایط اقلیمی مورد تهدید قرار دهند؟

و برداشت‌های بی رویه شن و ماسه از رودخانه‌های استان که نه فقط در تخم ریزی ماهیان و شرایط زیست گاهی آنان بلکه در شکل و بستر رودخانه نیز تاثیر گذار بوده است، را چه کسی پاسخ گو است؟

سوال آن است که مدیریت منابع آب در استان با چه نهادی است؟ و شرح های ارزیابی با مجوز و زیر نظر کدام نهاد انجام می شود؟

جنگل

بر اساس آمار، عرض جنگل‌های استان از ۵۰ متر به ۳۰ متر کاهش یافته است. به عبارت دیگر تنها خط سبز کشور ایران که کناره دریای خزر روز به روز کوچک تر و تنگ تر می شود. بسیار از بهترین مناطق بکر جنگلی استان در سال‌های گذشته مورد تعرض و تخریب قرار گرفته‌اند. بخش‌های بزرگی از جنگل‌های هیرکانی، تنها میراث طبیعی جنگلی باقی مانده از میلیون‌ها سال پیش!!! برای ساخت مجتمع‌های اداری و صنعتی، جاده سازی و…. دست اندازی شده‌اند.

آیا امکان حفظ زیست گاه‌ها و اکوسیستم جنگلی در این استان، هنوز وجود دارد؟

در این یادداشت کوتاه، بخشی از مطالبی را که در کلاس آموزشی ارائه و گفت و گوهای انجام شده پیرامون آن‌ها را نوشتیم. بخشی از پرسش‌ها و نگرانی‌های ما به عنوان نهادی مردمی که برای حفاظت از محیط زیست تلاش می کنیم.

ما به عنوان افرادی متعهد و آگاه در یک سازمان مردم نهاد جمع شده‌ایم تا نه فقط اطلاعات و آگاهی‌های خود، در مورد مسایل محیط زیستی را افزایش دهیم بلکه وظایف و مسئولیت‌های انسانی و شهروندی مان را نیز انجام دهیم. این کلاس‌ها نیز در همین راستا برگزار می شوند.

امید ما حضور هر چه بیشتر دوستداران محیط زیست در این برنامه‌ها است. هر چه جمع‌های‌مان آگاه تر، هر چه دستان مان همراه‌تر، توان مان نیز افزون‌تر خواهد شد.

توان مان افزایش خواهد یافت آن چه را که از زندگی سالم حق ما است، طلب کرده و برای ایجاد آن بکوشیم.

در آرزوی

                                                         گیلانی سبز، سالم و پایدار

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!