ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

اولین جشنواره پلنگ ایرانی

اولین پلنگ ایرانی حمایت از جمعیت پلنگ ایرانی ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۲ خرداد در منطقه لاری خانی جاده دیلمان برگزار شد.

در این جشنواره که با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار شده بود نمایش حکایت زندگی که نگاهی داشت به زندگی پلنگ ها و رویه روبه انقراض شان ، اجرا شد.

پلنگ ایرانی که تنها در غرب آسیا دیده می شود در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی یوسی ان قرار گرفته است. تعدادش در سراسر دنیا بین ۸۷۱ تا ۱۲۹۰ قلاده برآورده می شود که ۵۵۰ تا ۸۵۰ قلاده آن در ایران دیده شده اند. کشوری که مهم ترین زیستگاه این جانور در دنیا است. انسان مهم ترین عامل در خطر انقراض گرفتن این جانور است. از شکار حیوانات دیگر توسط انسان گرفته که منجر به کاهش منابع غذایی پلنگ شده است تا قطع درختان و جاده سازی و معدن کاوی و آتش سوزی و از بین بردن گیاهان توسط انسان که منجر به از میان رفتن زیستگاه پلنگ شده همه و همه جمعیت این گونه زیبا را کاهش داده است. به نظر می رسد که اگر راهکارهای حمایتی برای افزایش جمعیت پلنگ ها درنظر گرفته نشود، سرنوشت تلخ شیر ایرانی، ببر ایرانی و یوزپلنگ ایرانی در انتظار پلنگ ایرانی هم خواهد بود.
“جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان” نیز با حضور در این برنامه و تهیه ماسک هایی زیبا از پلنگ ایرانی و اهدا آن به بازدیدکنندگان برنامه، حمایت خود را از این جانور در خطر انقراض نشان داد. ضمنا در فواصل این برنامه شعری زیبا از مهروز زیکساری (یکی از اعضای جمعیت)در وصف پلنگ ایرانی توسط خود ایشان برای حاضرین خوانده شد.

بیدار شو ابهت جنگل شمال
نقاشی طبیعت گیلان بی مثال
بیدار شو تا غرش ات زیر و رو کند
آتشفشان خفته ی البرز بی زوال

شرمنده ام که تنت را تفنگ ها درید
شرمنده ام که دیر صدایش به ما رسید
آوارگی نبود سزایت که این چنین
کاشانه ات به پهنه ی روستا کشید

آه ای پلنگ خوش خط و خال شمال من
مانند حال تو خوب نیست حال من
باید در آیینه تو را بیشتر کنم
نابودی ات برابر است با زوال من

در دست ما پلنگ مبادا چنین شود
قربانی تفنگ مبادا چنین شود
مازندران که خالی از ببرها شده ست…
گیلان بی پلنگ ؟ مبادا چنین شود

شعر از: مهروز زیکساری

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!