ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

نشست خبری پایان پروژه مدیریت پسماند پیربازار ازسوی جمعیت زنان

در نشست تشکل‌های زیست محیطی استان گیلان عنوان شد: مشارکت بیش از ۵۰ درصدی روستاییان در طرح تفکیک زباله

پس از اجرای موفق طرح تفکیک زباله در پیربازار رشت به زودی به مناسبت روز جهانی زمین از سوی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست و جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان و همکاری دستگاه‌های مرتبط برنامه‌ای با حضور هنرمندان کشوری و استانی در پیربازار رشت برگزار خواهد شد.

گزارشی از چگونگی اجرای موفق طرح تفکیک زباله در پیربازار در ادامه به نظرتان می‌رسد:

مشارکت خوب روستاییان پیربازار در طرح تفکیک زباله

خانم پارسی، رییس هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با اشاره به مشکلات زیست محیطی رشت و وجود دو رودخانه آلوده گوهررود و زرجوب گفت: برخلاف اسم زیبای این دو رودخانه ما نه شاهد زندگی زربار هستیم و نه ذهنیت گوهربار. البته تلاش می‌شود تا چاره‌ای اندیشیده شود و از سال ۱۳۸۳ معاونت امور روستایی برنامه‌هایی را ارایه داده و ما هم به عنوان تشکل مردم نهاد ورود کرده‌ایم، اما به هر دلیل بعضی از کارها توسط دولت انجام نشد. ولی سال گذشته به یک سری از سازمان‌های غیردولتی پیشنهاد شد تا اگر می‌توانند برای بهبود وضعیت محیط زیست فعالیت بیشتری داشته باشند که دو جمعیت و سه سازمان اعلام آمادگی کردند.

وی ادامه داد: روستایی را که برای این کار انتخاب کردیم، روستای پیربازار با ۳ هزار خانوار بود و در عرض شش ماه گذشته فعالیت‌هایی را آنجا انجام دادیم که خوشبختانه بسیار نتیجه‌بخش بوده است. یعنی همکاری نهاد مدنی با نهاد دولتی و برنامه‌ریزی با جامعه محلی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مدارس پیربازار و همچنین حضور اعضای شورا و دهیار نشان داد که با همکاری کارها خیلی بهتر پیش می‌رود. البته بعضی از خانم‌های این روستا نیز بسیار همکاری خوبی با ما داشتند و باعث شدند خانم‌های دیگر روستا نیز در مورد تفکیک زباله تشویق بشوند.

پارسی با اشاره به بهره‌گیری از کرم ورمی کمپوست در تبدیل زباله‌های تر به کود و ضرورت تفکیک زباله‌های خشک و تر از مبدا خاطرنشان کرد: مردم باید متقاعد بشوند که این کار برای خودشان اثربخش است. و در این راستا اطلاع‌رسانی و آموزش برای همه‌ی ما لازم است. و انشاالله جشن پایان طرح را با حضور هنرمندان استانی و کشوری چهارم اردیبهشت در پیربازار برگزار خواهیم کرد. (گفتنی است روز دوم اردیبهشت مصادف با ایام شهادت است که به جای آن چهارم اردیبهشت به مناسبت هفته هوای پاک این برنامه اجرا خواهد شد.)

کاغذ باطله زباله نیست

خانم قربان‌نژاد، مدیرعامل جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان گفت: جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان اولین نهادی بود که تفکیک زباله را در استان مطرح، پیگیری و با کمک استانداری اجرا کرد و نهادی بود که ارایه دهنده شکل سطل‌های زباله برای تفکیک با رنگ‌های مختلف بود.

وی با تاکید بر اینکه نهادینه کردن عادت تفکیک زباله خیلی مهم است گفت: ابتدایی‌ترین کار ما تفکیک کاغذ بود با این شعار که «کاغذ باطله، زباله نیست». و این کار را در مهدها، مدارس و سپس با کمک فرمانداری و پشتوانه اداره محیط زیست در ادارات انجام دادیم. یعنی اداره محیط زیست هفته‌ای یک بار ماشین در اختیار ما قرار می‌داد و ما از ادارات کاغذ باطله را تحویل گرفته و به کارخانه کاغذ و مقوا، تحویل می‌دادیم که بعد شهرداری دید کار خوبی است، پیشنهاد کرد خودش این کار را بکند.

قربان‌نژاد ادامه داد: در شهرستان‌های مختلف از جمله فومن، صومعه‌سرا، کوچصفهان و سنگر طرح تفکیک زباله را انجام دادیم. و مردم به ما اعتماد پیدا کردند و از عملکردمان راضی بوده و هستند.

تلاش برای کاهش تولید زباله

خانم شمشادی، مدیرعامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان گفت: کسی که فعالیت‌های زیست محیطی این‌چنینی انجام می‌دهد یعنی انگیزه قوی اجتماعی دارد و در واقع یک خیر فعال محیط زیست است.

وی گفت: امروزه رویکرد این است که اصلا زباله کم تولید بشود و خصوصا در روستا اصلا زباله بیرون نرود.

وی ضمن قدردانی از همه اعضاء و کسانی که با این مجموعه همکاری کردند گفت: تعهد ما در قبال طرح به انجام رسیده و به زودی جشن پایان طرح را برگزار خواهیم کرد و خوشحال هستیم که این زحمات به بار نشسته چون این عزیزان هرجا که رفتند اثرات خوبی از خودشان گذاشتند و براساس آماری که اعلام شده در کوچصفهان ۵۰ درصد و در سنگر ۷۰ درصد مردم در طرح تفکیک زباله با ما مشارکت داشته‌اند که باعث تحسین است. چون اعضای این مجموعه که همه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند و رابطین روستایی همگی داوطلبانه این فعالیت‌ها را انجام داده‌اند و در واقع به عنوان پیش قراولان عرصه محیط زیست قدم برداشته‌اند.

پس از تفکیک زباله‌ای نداریم

خانم وفادار از پیربازار که در طرح تفکیک زباله با این تشکل‌های مردم نهاد همکاری داشته است گفت: شنیده بودم که برای جداسازی زباله برنامه‌هایی برگزار می شود، خودم هم گاهی این کار را در مورد زباله‌های خشک انجام می‌دادم، ولی نمی دانستم زباله‌های تر را چه‌کار کنم. ولی با حضور در کارگاه آموزشی مشتاق شدم و الان تقریبا هر ۱۰ روز یک بار فقط کمی زباله داریم چون بقیه را جدا و بازیافت می‌کنیم.

استفاده از کرم ورمی کمپوست

خانم پورعاشوری یکی از رابطین روستایی از پیربازار نیز ضمن قدردانی از زحمات این تشکل‌ها گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تفکیک زباله خیلی برای ما تاثیر داشت. و الان زباله‌ای نداریم، بازیافتی را گلدان درست می‌کنیم و زباله‌های تر را نیز با ورمی کمپوست تبدیل به کود می‌کنیم و من با بستر حدود دومتری و با ۱۰ کرم شروع کردم و الان آماده فروش کرم‌ها هستم.

وی به برخی از مشکلات پیربازار از جمله کیفیت پایین آب آشامیدنی، انباشته شدن زباله در بخش‌هایی از پیربازار به‌خاطر نداشتن سطل‌های مکانیزه زباله، لبریز شدن سطل‌ها، لایروبی نشدن فاضلاب روباز اشاره کرد و گفت: کاش علاوه بر محله من، کل پیربازار فضای سبز و محله پاک باشد.

استقبال از مشارکت در طرح تفکیک زباله

خانم مهرجویی از پیربازار نیز ضمن قدردانی از جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان و جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان خواهان ایجاد بستر بیشتر در پیربازار شد و گفت: با اطلاع‌رسانی‌هایی که شده است افراد بیشتری مشتاق مشارکت شده‌اند.

خواستن اولین گام در تفکیک زباله

خانم دایی یکی دیگر از فعالان زیست محیطی نیز تاکید کرد مردم باید خودشان بدانند و بخواهند که چه‌طور زباله خودشان را مدیریت کنند چون اولین گام در اجرای این طرح مهم خواستن و بینش صحیح در این مورد است.

* گفتنی است اسامی برخی از اعضای این تشکل‌های فعال زیست محیطی به شرح زیر است:

(فاطمه اصغری، الهه حق‌گو، مهرو زیکساری، نیلوفر فرزان، عاطفه پورموسی، شیما غلامی‌صفت، زهرا جنسی، مهسا میانجی، معصومه تبریزی، مهنوش مصطفوی و …)

گیلان امروز، رقیه ابراهیم زاده اصلی

دیدگاه

پس از استقرار دولت دوازدهم و حکم مدیر کلی آقای عیسی کلانتری برای سازمان محیط زیست کشور، همه‌ی دلسوزان محیط زیست و سازمان‌های محیط زیستی در انتظار گفت و گوی این مدیر کل جدید برای حفاظت از محیط زیست بیم... ادامه مطلب

چون دوست دشمن است، حكايت كجا بريم!!!